Vyskúšal si už všetko možné a si stále viac zamotaný? Skús myslieť a oddýchnuť si, je to viac ako všetky nástroje dokopy…

Možno si tak ako ja fanúšikom rôznych nástrojov, ktoré ti majú pomôcť zorganizovať chaos úloh a priorít aby si mal všetko systematické, štrukturované s prideleným časom. Dlhý zoznam úloh vytvára pocit, že máme veci pod kontrolou, že máme vo veciach poriadok, prehľad, že sme produktívny. V skutočnosti je tento zoznam hlavne pamäťové médium, ktoré odľahčí našu preplnenú myseľ. To je mega užitočné a pre istý druh úloh vítané. Aby bol zoznam užitočný aj pre našu denno-dennú produktivitu, predpokladá potrebujeme veľkú vnútornú disciplínu, lebo dlhý zoznam vie byť aj pekne frustrujúci a niekedy  je skôr na škodu. Na každý pád je dôležité, aby sme vždy začali jednoduchými a ľahko disiahnuteľnými úlohami. Na rozdiel od zložitých a komplikovaných úloh tie jednoduchšie ľahšie zvládneme a to nás motivuje pokračovať. Vtedy máš dobrý pocit že veci odsýpajú, že sa posúvaš ďalej. 

Nástroje

Ponuka je široká, ja mám rád skôr jednoduchšie ako zložitejšie nástroje. Tieto mám vyskúšané  Google Sheets, Notion, Google Keep, Trello, GoodDay. Nakoniec som skončil pri Goolge Sheet. Je to jednoduché a funčné.

Čo je naozaj booster pre produktivitu ?

❤ Myslenie, kladenie si otázok, uplatňovanie princípov a priorít. Cez ne filtrujeme, odstraňujeme, zjednodušujeme, šetríme energiu a čas a tak skracujeme náš zoznam úloh. Produktívne je robiť správne veci, správnym spôsobom. To ušetrí kopu času, energie a peňazí. Koniec koncov, čas a energia je rovnako ako peniaze mena, ktorou za veci platíme.

❤ Pokoj. Ak chceme robiť závažné rozhodnutia, potrebujeme aktivovať hlbšiu úroveň myslenia.  K tejto úrovni sa dostaneme cez pohodu a pokoj. Na to potrebujeme zaradiť do svojho pracovného programu pauzu, oddych, šport, spomaliť a vyprázdniť myseľ aby mohlo nerušene pracovať naše podvedomie do ktorého sme pred tým poslali informáciu čo potrebujeme riešiť. Tento proces predpokladá, že sa dokážeme vysporiadať s vnútorným hlasom, ktorý nám vraví že produktivita znamená stále niečo robiť…Treba sa tomu učiť. Jedným z dobrých spôsobov je zaradiť do svojho pracovného dňa pobyt v prírode, víkendovú turistiku alebo mediáciu.